[[suggestion]]
BNP

BNPPPP-dollar (2019)

BNP2019

Land PPP-dollar (2019)
USA 21374418877706
Kina 14342902842915
Japan 5081769542380
Tyskland 3845630030824
Indien 2875142314812
Storbritannien 2827113184696
Frankrig 2715518274228
Italien 2001244392042
Brasilien 1839758040766
Canada 1736425629519
Rusland 1699876578871
Sydkorea 1642383217167
Spanien 1394116310769
Australien 1392680589329
Mexico 1258286717125
Indonesien 1119190780753
Holland 909070395161
Saudi-Arabien 792966838162
Tyrkiet 754411708203
Schweiz 703082435360
Polen 592164400688
Thailand 543649976166
Sverige 530832908738
Belgien 529606710418
Argentina 449663446954
Nigeria 448120428859
Østrig 446314739528
Forenede Arabiske Emirater 421142267938
Norge 403336363636
Israel 395098666122
Irland 388698711348
Filippinerne 376795508680
Singapore 372062527489
Malaysia 364701517788
Sydafrika 351431649241
Danmark 348078018464
Colombia 323802808108
Egypten 303175127598
Bangladesh 302571254131
Chile 282318159745
Pakistan 278221906023
Finland 268761201365
Vietnam 261921244843
Rumænien 250077444017
Tjekkiet 246489245495
Portugal 237686075635
Irak 234094042939
Peru 226848050820
Grækenland 209852761469
New Zealand 206928765544
Qatar 183466208791
Kasakhstan 180161741180
Algeriet 169988236398
Ungarn 160967157504
Ukraine 153781069118
Kuwait 134761198946
Marokko 118725279596
Ecuador 107435665000
Slovakiet 105422304976
Etiopien 96107662398
Kenya 95503088538
Angola 94635415870
Dominikanske Republik 88941298258
Sri Lanka 84008783756
Oman 76983094928
Guatemala 76710385880
Myanmar (Burma) 76085852617
Luxembourg 71104919108
Bulgarien 67927179737
Ghana 66983634224
Panama 66800800000
Tanzania 63177068175
Hviderusland (Belarus) 63080457023
Costa Rica 61773944174
Kroatien 60415553039
Elfenbenskysten 58792205642
Usbekistan 57921286440
Uruguay 56045912952
Litauen 54219315600
Slovenien 53742159517
Libanon 53367042272
Libyen 52076250948
Serbien 51409167351
Aserbajdsjan 48047647059
Den Demokratiske Republik Congo 47319624204
Jordan 43743661972
Bolivia 40895322865
Tunesien 38797709924
Cameroun 38760467033
Bahrain 38574069149
Paraguay 38145288940
Uganda 34387229486
Letland 34117202555
Estland 31386949981
Nepal 30641380604
Cambodja 27089389787
El Salvador 27022640000
Honduras 25095395475
Papua Ny Guinea 24969611435
Cypern 24564647935
Island 24188035739
Trinidad og Tobago 24100202834
Senegal 23578084052
Zambia 23064722446
Zimbabwe 21440758800
Bosnien-Hercegovina 20047848435
Afghanistan 19101353833
Sudan 18902284476
Botswana 18340510789
Laos 18173839128
Georgien 17743195770
Mali 17510141171
Gabon 16657960228
Jamaica 16458071068
Burkina Faso 15745810235
Albanien 15278077447
Mozambique 14934159926
Malta 14786156563
Benin 14390709095
Mauritius 14180444557
Madagaskar 14083906357
Mongoliet 13852850259
Armenien 13672802158
Guinea 13590281809
Brunei 13469422941
Niger 12928145120
Bahamas 12827000000
Nordmakedonien 12694823394
Nicaragua 12520915291
Namibia 12366527719
Moldova 11955435457
Chad 11314951343
Ækvatorialguinea 11026774945
Congo 10820591131
Rwanda 10122472590
Haiti 8498981821
Kirgisistan 8454619608
Tadsjikistan 8116626794
Malawi 7666704427
Mauritania 7593752450
Maldiverne 5729248472
Fiji 5535548972
Montenegro 5494736901
Togo 5459979417
Barbados 5209000000
Swaziland 4405405802
Guyana 4280443645
Surinam 3985250737
Sierra Leone 3941474311
Djibouti 3318716359
Andorra 3154057987
Liberia 3070518100
Burundi 3012334882
Lesotho 2460072444
Den Centralafrikanske Republik 2220307369
Saint Lucia 2122450630
Kap Verde 1981845741
Belize 1879613600
Gambia 1763819048
Antigua og Barbuda 1727759259
Seychellerne 1698843063
Østtimor 1673540300
Salomonøerne 1425074226
Guinea-Bissau 1340389411
Grenada 1228170370
Comorene 1185728677
Saint Kitts og Nevis 1050992593
Vanuatu 917058851
Samoa 850655017
Saint Vincent og Grenadinerne 825385185
Dominica 596033333
São Tomé og Príncipe 429016605
Kiribati 194647202
Nauru 118223430
Tuvalu 47271463

[[ modalTitle ]]

BNP2019

PPP-dollar

Ingen data
Data
Data
Data
Data
Data

Forklaring

Her er BNP udtrykt i såkaldte PPP-dollar. PPP står for Purchasing Power Parities, dvs. at der tages hensyn til prisniveauet/købekraften i hvert enkelt land i udregningen.