[[suggestion]]
BNP

BNPPPP-dollar (2018)

BNP2018

Land PPP-dollar (2018)
USA 20544343456936
Kina 13608151864637
Japan 4971323079772
Tyskland 3947620162502
Storbritannien 2855296731521
Frankrig 2777535239277
Indien 2718732231258
Italien 2083864259623
Brasilien 1868626087909
Canada 1713341704877
Rusland 1657554647150
Sydkorea 1619423701170
Australien 1433904348500
Spanien 1419041949910
Mexico 1220699479845
Indonesien 1042173300626
Holland 913658465709
Saudi-Arabien 786521831572
Tyrkiet 771350330455
Schweiz 705140354166
Polen 585663814824
Sverige 556086488937
Belgien 542761092103
Argentina 519871519808
Thailand 504992757704
Østrig 455285818035
Norge 434166615432
Forenede Arabiske Emirater 414178942592
Nigeria 397269616081
Irland 382487490532
Israel 370587977154
Sydafrika 368288939768
Singapore 364156657770
Malaysia 358581943446
Danmark 355675329086
Colombia 331047040088
Filippinerne 330910343611
Pakistan 314588210501
Chile 298231133533
Finland 276743120516
Bangladesh 274024958966
Egypten 250894760351
Tjekkiet 245225882903
Vietnam 245213686369
Portugal 240674524464
Rumænien 239552516744
Irak 224228010478
Peru 222044970486
Grækenland 218031844584
New Zealand 204923917869
Qatar 191362087912
Kasakhstan 179339994859
Algeriet 173757952824
Ungarn 157882912778
Kuwait 140645364238
Ukraine 130832374405
Marokko 117921394402
Ecuador 108398058000
Slovakiet 105904632156
Angola 105750987619
Cuba 100023000000
Sri Lanka 88900770858
Kenya 87908262520
Dominikanske Republik 85555390387
Etiopien 84355604753
Oman 79276723017
Guatemala 78460447920
Myanmar (Burma) 71214803378
Luxembourg 70885325883
Ghana 65556464048
Bulgarien 65132951116
Panama 65055100000
Kroatien 60971699315
Costa Rica 60130106116
Hviderusland (Belarus) 59662495092
Uruguay 59596885024
Tanzania 58001200572
Libanon 56639155556
Slovenien 54007972106
Litauen 53429066429
Serbien 50597289147
Usbekistan 50499921558
Libyen 48364208571
Den Demokratiske Republik Congo 47227535291
Aserbajdsjan 46939529412
Elfenbenskysten 43007047822
Jordan 42231295775
Sudan 40851536134
Turkmenistan 40761142857
Paraguay 40496953779
Bolivia 40287647757
Tunesien 39871132268
Cameroun 38675205293
Bahrain 37746196809
Letland 34409229178
Zimbabwe 31000519447
Estland 30732144529
Nepal 29040398982
Uganda 27461440192
Yemen 26914402224
Zambia 26720073436
El Salvador 26057000000
Island 25878475760
Cypern 24961988663
Cambodja 24542474061
Senegal 24129599552
Honduras 23969890431
Trinidad og Tobago 23808146748
Papua Ny Guinea 23497607690
Bosnien-Hercegovina 20161865419
Afghanistan 19362969582
Botswana 18616018903
Laos 17953786416
Georgien 17599660629
Mali 17163432832
Gabon 16853589311
Jamaica 15713908816
Albanien 15102500898
Mozambique 14717223207
Palæstina 14615900000
Malta 14553422929
Namibia 14521711634
Mauritius 14220348673
Burkina Faso 14124775069
Madagaskar 13853432868
Brunei 13567351175
Ækvatorialguinea 13432377050
Nicaragua 13117845417
Mongoliet 13066749138
Makedonien 12672131053
Armenien 12433089919
Bahamas 12424500000
Moldova 11443671436
Chad 11273115239
Congo 11263682694
Guinea 10907214994
Benin 10354274635
Haiti 9658721169
Rwanda 9508715596
Niger 9290938457
Kirgisistan 8092836609
Tadsjikistan 7522947810
Monaco 7184844193
Malawi 7064971176
Fiji 5536759659
Montenegro 5504166667
Togo 5358722983
Maldiverne 5327457150
Mauritania 5234817927
Barbados 5145000000
Somalia 4720727278
Swaziland 4710618472
Sierra Leone 4085114794
Guyana 3878662621
Surinam 3590753769
Liberia 3264000000
Andorra 3236543909
Burundi 3036931818
Djibouti 2955912228
Lesotho 2738786278
Østtimor 2581000000
Bhutan 2534965163
Den Centralafrikanske Republik 2219894702
Kap Verde 1976814277
Saint Lucia 1921848222
Belize 1871203164
Gambia 1632823199
Antigua og Barbuda 1610574074
Seychellerne 1590180446
Guinea-Bissau 1458156026
Salomonøerne 1395608472
Grenada 1185925926
Comorene 1177955049
Saint Kitts og Nevis 1010822222
Vanuatu 914301119
Samoa 820491798
Saint Vincent og Grenadinerne 811300000
Dominica 550892593
Tonga 450353314
São Tomé og Príncipe 422296762
Mikronesien 401932279
Palau 283994900
Marshalløerne 221278000
Kiribati 188284519
Nauru 125628504
Tuvalu 42587778

[[ modalTitle ]]

BNP2018

PPP-dollar

Ingen data
Data
Data
Data
Data
Data

Forklaring

Her er BNP udtrykt i såkaldte PPP-dollar. PPP står for Purchasing Power Parities, dvs. at der tages hensyn til prisniveauet/købekraften i hvert enkelt land i udregningen.