[[suggestion]]
Bistand modtaget

Bistand modtagetIndikatoren viser offentlig bistand modtaget af et land i millioner 2006-US Dollars. (2019)

Bistand modtaget2019

Land Indikatoren viser offentlig bistand modtaget af et land i millioner 2006-US Dollars. (2019)
Syrien 10249809570
Etiopien 4809970215
Bangladesh 4482600098
Yemen 4396520020
Afghanistan 4284419922
Nigeria 3517320068
Kenya 3250969971
Den Demokratiske Republik Congo 3025530029
Jordan 2797189941
Indien 2610580078
Palæstina 2234330078
Irak 2211909912
Pakistan 2170739990
Tanzania 2153139893
Uganda 2100010010
Myanmar (Burma) 2079929932
Mozambique 1907780029
Sydsudan 1885270020
Somalia 1865579956
Mali 1863209961
Egypten 1740589966
Sudan 1624670044
Libanon 1525489990
Niger 1490349976
Senegal 1443880005
Nepal 1360739990
Cameroun 1335219971
Malawi 1206219971
Elfenbenskysten 1201229980
Rwanda 1191099976
Usbekistan 1156449951
Burkina Faso 1148810059
Ukraine 1148250000
Vietnam 1094630005
Cambodja 984070007
Tunesien 984030029
Zambia 976280029
Zimbabwe 974890015
Sydafrika 971479980
Ghana 936320007
Filippinerne 905380005
Colombia 902539978
Tyrkiet 824909973
Marokko 757859985
Madagaskar 756169983
Den Centralafrikanske Republik 753849976
Haiti 726469971
Bolivia 716130005
Chad 707049988
Papua Ny Guinea 667349976
Laos 631510010
Benin 602210022
Liberia 597309998
Sierra Leone 594640015
Burundi 588940002
Guinea 580679993
Serbien 570700012
Mexico 535789978
Ecuador 525049988
Cuba 499660004
Georgien 496730011
Peru 475899994
Bosnien-Hercegovina 464510010
Honduras 457570007
Kirgisistan 448709991
Armenien 419730011
Mauritania 412179993
Togo 411619995
Guatemala 393850006
Nicaragua 389239990
Tadsjikistan 366559998
Moldova 342690002
Libyen 316010010
Mongoliet 314529999
El Salvador 305640015
Brasilien 290230011
Venezuela 284000000
Eritrea 276929993
Djibouti 272480011
Østtimor 235929993
Salomonøerne 223889999
Hviderusland (Belarus) 214229996
Iran 210399994
Sri Lanka 197350006
Gambia 194039993
Congo 187270004
Bhutan 181410004
Algeriet 175720001
Kap Verde 152539993
Nordkorea 151289993
Namibia 148410004
Lesotho 145979996
Nordmakedonien 141800003
Fiji 139070007
Dominikanske Republik 134440002
Vanuatu 130589996
Paraguay 129880005
Jamaica 127070000
Samoa 123720001
Aserbajdsjan 120980003
Guinea-Bissau 120510002
Gabon 116709999
Guyana 113269997
Tonga 107949997
Montenegro 96940002
Mikronesien 92540001
Saint Vincent og Grenadinerne 84480003
Comorene 78239998
eSwatini 73400002
Maldiverne 72080002
Panama 71459999
Botswana 68860001
Marshalløerne 65970001
Ækvatorialguinea 64070000
Costa Rica 59759998
Kiribati 56660000
Kasakhstan 54410000
Nauru 54330002
Dominica 51389999
São Tomé og Príncipe 51369999
Angola 49540001
Belize 37660000
Tuvalu 36480000
Saint Lucia 32110001
Albanien 28410000
Antigua og Barbuda 27440001
Turkmenistan 25360001
Palau 24940001
Surinam 23379999
Mauritius 22180000
Argentina 18250000
Grenada 14680000
Malaysia 5990000
Thailand -338200012
Kina -589979980
Indonesien -629950012

[[ modalTitle ]]

Bistand modtaget2019

Indikatoren viser offentlig bistand modtaget af et land i millioner 2006-US Dollars.

Ingen data
Data
Data
Data
Data
Data

Forklaring

Bistand inkluderer alle typer støtteordninger - som for eksempel lån og bistand - og rene pengegaver givet af offentlige donorer. Værdien af summen der er blevet modtaget er opgjort i US dollars i forhold dagens værd.