[[suggestion]]
Bistand modtaget

Bistand modtagetIndikatoren viser offentlig bistand modtaget af et land i millioner 2006-US Dollars. (2020)

Bistand modtaget2020

Land Indikatoren viser offentlig bistand modtaget af et land i millioner 2006-US Dollars. (2020)
Syrien 10005980469
Bangladesh 5373850098
Etiopien 5301660156
Afghanistan 4206660156
Kenya 3987860107
Den Demokratiske Republik Congo 3377360107
Nigeria 3375479980
Jordan 3114000000
Uganda 3082590088
Somalia 3039689941
Myanmar (Burma) 2870320068
Pakistan 2590979980
Mozambique 2547300049
Yemen 2543550049
Irak 2359149902
Sudan 2347719971
Ukraine 2334560059
Tanzania 2275040039
Ghana 2204159912
Palæstina 2029969971
Niger 1928449951
Colombia 1868719971
Marokko 1828349976
Sydsudan 1820319946
Indien 1794209961
Nepal 1758400024
Burkina Faso 1730790039
Rwanda 1624449951
Senegal 1610969971
Mali 1565510010
Egypten 1564040039
Elfenbenskysten 1561949951
Usbekistan 1459239990
Filippinerne 1456219971
Malawi 1453130005
Honduras 1432630005
Libanon 1417579956
Cameroun 1399810059
Cambodja 1373209961
Madagaskar 1289520020
Indonesien 1232869995
Sydafrika 1202979980
Vietnam 1167709961
Papua Ny Guinea 1055030029
Benin 1049130005
Georgien 1040859985
Chad 1036650024
Zambia 1015869995
Zimbabwe 984070007
Tunesien 974909973
Mexico 936059998
Haiti 886849976
Sierra Leone 836799988
Den Centralafrikanske Republik 829979980
Hviderusland (Belarus) 822809998
Tadsjikistan 751229980
Guinea 723469971
Mongoliet 699159973
Liberia 652099976
Mauritania 644460022
El Salvador 626669983
Brasilien 612429993
Nicaragua 599909973
Togo 560880005
Dominikanske Republik 554830017
Tyrkiet 538140015
Laos 528919983
Moldova 519559998
Peru 488700012
Serbien 480100006
Burundi 478850006
Guatemala 472359985
Kirgisistan 445109985
Bosnien-Hercegovina 437470001
Panama 394670013
Ecuador 343160004
Bolivia 338399994
Mauritius 334970001
Maldiverne 311160004
Venezuela 310410004
Albanien 309950012
Paraguay 304239990
Gambia 300609985
Libyen 295989990
Nordmakedonien 282239990
Djibouti 256140015
Østtimor 249679993
Iran 235100006
Sri Lanka 217559998
Congo 214830002
Salomonøerne 214259995
Costa Rica 209610001
Algeriet 209589996
Montenegro 203880005
Bhutan 202210007
Thailand 197850006
Fiji 193639999
Marshalløerne 183059998
Cuba 174479996
Mikronesien 171630005
Lesotho 170490005
Samoa 166610001
Tonga 162889999
Kap Verde 157429993
Vanuatu 154000000
Guinea-Bissau 147240005
Comorene 131910004
Aserbajdsjan 121269997
Angola 110870003
Armenien 105620003
eSwatini 104959999
Argentina 101279999
Saint Lucia 98110001
São Tomé og Príncipe 91849998
Botswana 78709999
Saint Vincent og Grenadinerne 75809998
Kasakhstan 70400002
Grenada 69510002
Belize 69230003
Jamaica 66610001
Palau 66230003
Dominica 64160004
Eritrea 60709999
Kiribati 58020000
Nordkorea 56709999
Gabon 53200001
Guyana 51869999
Tuvalu 42919998
Turkmenistan 35419998
Nauru 28250000
Surinam 27090000
Antigua og Barbuda 25780001
Ækvatorialguinea 5950000
Malaysia -5220000
Kina -573609985

[[ modalTitle ]]

Bistand modtaget2020

Indikatoren viser offentlig bistand modtaget af et land i millioner 2006-US Dollars.

Ingen data
Data
Data
Data
Data
Data

Forklaring

Bistand inkluderer alle typer støtteordninger - som for eksempel lån og bistand - og rene pengegaver givet af offentlige donorer. Værdien af summen der er blevet modtaget er opgjort i US dollars i forhold dagens værd.