[[suggestion]]
BNP

BNPPPP-dollar (2020)

BNP2020

Land PPP-dollar (2020)
USA 20936600000000
Kina 14722730697890
Tyskland 3806060140125
Storbritannien 2707743777174
Indien 2622983732007
Frankrig 2603004395901
Italien 1886445268341
Canada 1643407977069
Sydkorea 1630525005469
Rusland 1483497784868
Brasilien 1444733258972
Australien 1330900925056
Spanien 1281199091016
Mexico 1076163316175
Indonesien 1058423838345
Holland 912242335119
Schweiz 747968636174
Tyrkiet 720101212394
Saudi-Arabien 700117873249
Polen 594164690895
Sverige 537609865719
Belgien 515332499628
Thailand 501794961925
Nigeria 432293776262
Østrig 428965397959
Irland 418621818482
Israel 401953804837
Argentina 383066977654
Egypten 363069245165
Norge 362008956545
Filippinerne 361489354350
Danmark 355184024841
Singapore 339998477930
Malaysia 336664444247
Bangladesh 324239176765
Sydafrika 301923639270
Colombia 271346896626
Finland 271233883404
Vietnam 271158442059
Pakistan 263686552686
Chile 252940023046
Rumænien 248715551367
Tjekkiet 243530379897
Portugal 231255587277
New Zealand 212482013605
Peru 202014363787
Iran 191718271484
Grækenland 189410106620
Kasakhstan 169835426427
Irak 167224432560
Ukraine 155582008717
Ungarn 155012927629
Qatar 146373588867
Algeriet 145163902228
Marokko 112870591694
Etiopien 107645054312
Slovakiet 104574146248
Kenya 98842939649
Ecuador 98808010000
Sri Lanka 80706600229
Dominikanske Republik 78844702329
Guatemala 77604632171
Myanmar (Burma) 76185586097
Luxembourg 73263982103
Ghana 72354428865
Bulgarien 69105101090
Tanzania 62409748427
Angola 62306913444
Costa Rica 61520669890
Elfenbenskysten 61348579465
Hviderusland (Belarus) 60258239056
Usbekistan 57707189945
Kroatien 55966581780
Litauen 55887271833
Uruguay 53628827440
Serbien 52960134079
Panama 52938100000
Slovenien 52880473700
Den Demokratiske Republik Congo 49868970641
Jordan 43697659275
Aserbajdsjan 42607176471
Cameroun 39802147568
Tunesien 39235672868
Uganda 37372032558
Bolivia 36688861203
Paraguay 35304238230
Nepal 33657175561
Letland 33505185229
Libanon 33383246858
Estland 31029968591
Sudan 26110829190
Libyen 25418461532
Cambodja 25291251427
Senegal 24910904236
El Salvador 24638720000
Honduras 23827840810
Cypern 23804340377
Papua Ny Guinea 23591523025
Island 21714670570
Trinidad og Tobago 21529824769
Afghanistan 19807067268
Bosnien-Hercegovina 19788422248
Zambia 19320053859
Laos 19136194849
Mali 17393761397
Burkina Faso 17369059295
Zimbabwe 16768513443
Georgien 15891688903
Botswana 15781732826
Guinea 15681050917
Benin 15651545209
Gabon 15593181271
Palæstina 15561300000
Albanien 14799615097
Malta 14647384608
Mozambique 14021421106
Jamaica 13812421803
Madagaskar 13720634105
Niger 13678234008
Haiti 13417997065
Mongoliet 13137128659
Armenien 12645459214
Nicaragua 12621476264
Nordmakedonien 12266949805
Brunei 12016056665
Malawi 11961848553
Moldova 11914040905
Bahamas 11250000000
Mauritius 10914065306
Congo 10884686143
Namibia 10699926683
Rwanda 10333991892
Chad 10093118570
Ækvatorialguinea 10021856754
Tadsjikistan 8194150302
Mauritania 7778525643
Kirgisistan 7735976613
Togo 7574635241
Guyana 5471256595
Somalia 4917607582
Montenegro 4778582336
Fiji 4376014756
Barbados 4365500000
Maldiverne 4030203167
Swaziland 3962493093
Sierra Leone 3865018883
Surinam 3807922874
Djibouti 3384404260
Burundi 3258187233
Liberia 2950000000
Bhutan 2409262838
Den Centralafrikanske Republik 2303078338
Gambia 1901930158
Lesotho 1844510138
Østtimor 1821000000
Belize 1763696119
Kap Verde 1703698677
Saint Lucia 1703364241
Salomonøerne 1551245526
Guinea-Bissau 1431758243
Antigua og Barbuda 1415059259
Comorene 1219690025
Seychellerne 1124937500
Grenada 1089203704
Saint Kitts og Nevis 927451852
Vanuatu 854793640
Saint Vincent og Grenadinerne 809681481
Samoa 807027244
São Tomé og Príncipe 472914470
Dominica 469870370
Kiribati 199573326
Tuvalu 48855550

[[ modalTitle ]]

BNP2020

PPP-dollar

Ingen data
Data
Data
Data
Data
Data

Forklaring

Her er BNP udtrykt i såkaldte PPP-dollar. PPP står for Purchasing Power Parities, dvs. at der tages hensyn til prisniveauet/købekraften i hvert enkelt land i udregningen.